Podróże Podróże i Lifestyle Pojazdy Samochody

Château Saint Jean. Molsheim. Dom Bugatti.

Château Saint Jean, Bugatti Veyron, fot. Bugatti

Molsheim jest domem Bugatti, miejscem narodzin znanej na całym świecie marki oraz nowoczesną, obecną siedzibą firmy. Znajduje się we Francji, w centrum Alzacji. To właśnie tu w 1909 roku zaczęła się długa historia Bugatti, kiedy to rozpoczęto produkcję samochodów, które wywołały absolutną sensację.

Bugatti Chiron, Château Saint Jean, fot. Bugatti
Bugatti Chiron, Château Saint Jean, fot. Bugatti

Ettore Bugatti, założyciel marki, był prawdziwym dżentelmenem, który pielęgnował relacje osobiste z praktycznie wszystkimi klientami. To unikalne podejście oraz wizjonerstwo i niezwykła umiejętność dbania o detale, przyniosły sukces.

O wyjątkowości marki samochodowej nie świadczą jedynie parametry techniczne i stylistyczne, ale przede wszystkim tradycja i unikalne podejście pielęgnujące pasję na każdym etapie, w każdej chwili i sytuacji.

Takim przełożeniem pasji na rzeczywistość jest właśnie siedziba Bugatti. To nie jest zwykła fabryka, to nie jest zwykła manufaktura. To magiczne miejsce, w którym już od samego przekroczenia romantycznej bramy wjazdowej można poczuć niesamowitą grę sztuki, rzemiosła, pasji i technologii.

Château Saint Jean, Bugatti Veyron, fot. Bugatti
Château Saint Jean, Bugatti Veyron, fot. Bugatti

Jest to miejsce w którym czas płynie wolniej, a w każdym zakamarku widać, że pieniądze i ekonomia są na dalekim planie. Tu liczy się przede wszystkim magia i sensualność odczuć.

Château Saint Jean to przepiękny zamek w Molsheim, który jest wyjątkową lokalizacją jak na fabrykę samochodów. Malownicze tereny, po których biegają jelenie są niemalże wyjątkowym, sielankowym tłem dla romantycznego filmu. Jednakże to nowoczesna manufaktura, w której odległa przeszłość została przywrócona do życia.

Pałac, w którym obecnie znajduje się ekspozycja historii marki, zbudowany w 1857 roku, został zakupiony w 1920 roku przez Ettore Bugatti, który chciał by zamek reprezentował majestat jego marki. Od samego początku, do dziś, posiadłość stanowi wyjątkowe tło dla licznych zdjęć eleganckich modeli Bugatti.

Na przełomie tysiącleci, zamek, który był niezamieszkały od tymczasowego zatrzymania produkcji zakładu Bugatti po II wojnie światowej, został całkowicie odrestaurowany zgodnie z historycznymi wytycznymi konserwatorskimi.

Pałac wydaje się być bardzo duży, jednak wymiary jego podstawy to zaledwie 22 x 11 metrów.

Architekt Gunter Henn przystosował zamek do wymogów nowoczesnego budynku biurowego bez naruszania jego integralności architektonicznej. Budynek został ponadto dostosowany do znajdującej się w nim ekspozycji poświęconej historii marki.

Na terenie majątku znajduje się również oranżeria, która jest jedynym budynkiem dobudowanym do całego kompleksu na zlecenie samego Ettore Bugatti. Oryginalnie zbudowana jako oranżeria na rośliny tropikalne, jest jedną z atrakcji dla zwiedzających, potencjalnych klientów marki. W 2009 roku budynek został całkowicie odnowiony z okazji rocznicy powstania Bugatti. Starannie odrestaurowano stalową konstrukcję z 1920 roku z zachowaniem jej oryginalnego wyglądu.

Kolejnym budynkiem w kompleksie pałacowym jest dawna stajnia Remis Nord, zbudowana w 1853 roku. Ciekawostką jest, że jej styl z drewnianymi filarami był zupełnie nietypowy dla regionu Alzacji. Obecnie Remis Nord pełni rolę siedziby zespołu obsługi klienta Bugatti. Jest to specjalny dział marki, który robi wszystko by zapewnić najlepsze możliwe usługi właścicielom Bugatti. W jego skład wchodzi specjalny zespół tzw. latających lekarzy (flying doctors), który jest odpowiedzialny za serwis każdego egzemplarza Bugatti na całym świecie, w celu zachowania ich perfekcyjnej kondycji oraz zapewnienie zachowania wysokiej wartości tych wyjątkowych aut.

Remis Nord, fot. mapio
Remis Nord, fot. mapio

W kolejnym budynku – Remis Sud, który jest najstarszy w całym kompleksie (powstał w 1788 roku) i onegdaj wykorzystywany był jako budynek mieszkalny i stajnie, znajduje się salon dla klientów oraz biblioteka. To właśnie tam przy udziale wykwalifikowanych ekspertów Bugatti każdy klient może skonfigurować swój niepowtarzalny egzemplarz Bugatti, gdyż każde auto jest tak wyjątkowe, jak jego właściciel.

Oczywiście sercem posiadłości jest fabryka, nazywana Atelier, gdzie powstają unikalne egzemplarze Bugatti. Jest to jedyny nowoczesny budynek w całym obiekcie, który wygląda bardziej jak atelier ekscentrycznego artysty niż fabryka samochodów. I chyba adekwatnie, gdyż każdy egzemplarz Bugatti jest budowany ręcznie przez wybitnych artystów rzemieślników. Pracują oni z precyzją i dbałością o szczegóły godną jubilerów i zegarmistrzowskich mistrzów.

Na terenie posiadłości, poza obecnie produkowanym modelem Chiron i wcześniej produkowanym, kultowym modelem Veyron możemy zobaczyć jedne z najrzadszych, najbardziej eleganckich i najpiękniejszych samochodów w historii motoryzacji – unikalne, klasyczne modele Bugatti.

A każdy zainteresowany, potencjalny klient może odbyć jazdę testową Bugatti. Wrażenie jest jedyne w swoim rodzaju. Jazda Bugatti Veyron oraz obecnie produkowanym Bugatti Chiron to czyste emocje i adrenalina. To uczucie którego nie można porównać z niczym innym. Potężna moc, potężna prędkość i potężny ryk potężnego silnika. To pasja w czystej postaci, pasja, jak całe Bugatti. Pasja Ettore Bugatti do najlepszych, najwspanialszych i najbardziej ekskluzywnych samochodów Świata.

Źródło: Bugatti

Michał Utnicki

Redaktor naczelny i pomysłodawca serwisu odkryjluksus.pl, miłośnik rzeczy pięknych i luksusowych, zwłaszcza tych codziennego użytku.

Skomentuj

Kliknij tutaj by pozostawić komentarz